Dejte sbohem popraskaným a suchým patám!
Popraskané paty jsou docela častým problémem chodidel, který obvykle způsobuje velmi suchá, zrohovatělá kůže. Nejedná se jen o kosmetický problém, prasklinky se mohou prohlobit tak, že způsobují krvácení a silnou bolest při došlapu. Jak popraskané paty léčit, na co si dát pozor a jak problémům předcházet?
Proč vznikají praskliny na patách?
Praskliny se tvoří, když je kůže suchá, ztrácí se její elasticita a je namáhaná. Mohou se objevit na celých chodidlech, nejčastěji se však jako první projeví na patách. Trhlinky mohou být velké od milimetru až po několik centimetrů a projevují se nejdříve pocitem napětí, svědění a citlivostí na tlak v postižené oblasti. Postupně se však mění barva a objeví se viditelná trhlina.
Drobné praskliny nejsou nijak nebezpečné a zvládnete je snadno ošetřit. Problém však nastává, když první příznaky ignorujete, praskliny se prohloubí a způsobí krvácení a silnou bolest při došlapu. Čím větší je trhlina, tím vyšší je riziko infekce. V otevřených ranách pak snadno dochází k jejímu rozvoji a vše se hodí hůře než původně neškodné trhlinky.
Nejčastější příčiny popraskaných pat
Praskliny se obvykle tvoří, když je kůže suchá a méně elastická. Mohou však být také důsledkem přetěžování pat a neustálého tření. Existuje celá řada rizikových faktorů, zejména:
- Nedostatečná hydratace – suchá a zrohovatělá kůže je méně elastická a náchylnější k popraskání
- Dlouhé stání – kůže kolem pat se přetěžuje, vytváří velký tlak na paty
- Nadváha – tukové polštářky pod patami jsou více namáhány, vzniká nestabilita v důsledku vysoké hmotnosti
- Častý kontakt s vodou – voda dehydratuje pokožku a narušuje její rovnováhu; při dlouhodobém pobytu ve vlhkém prostředí mají proto paty tendenci se vysušovat
- Špatná obuv – příliš těsné zvyšují riziko mozolů, široké boty zase tření a otevřené boty zatěžují kůži na patách
- Častá chůze naboso – kůže se vysušuje a přirozeně tvrdne, aby poskytla větší ochranu vůči vlivům z prostředí
- Suché a chladné počasí – stejně jako naše ruce, i nohy v chodidla v zimě trpí a vyžadují zvýšenou péči
- Různá onemocnění – například cukrovka, dermatitida, hormonální výkyvy a lupénka
Jak pečovat o popraskané paty
Vzniku popraskaných pat a suché pokožky lze velmi dobře předcházet pravidelnou péčí – pedikúrou. Je jen na vás, jestli se rozhodnete zajít do profesionálního salonu nebo se pustíte do klasické domácí pedikúry či do přístrojové pedikúry pomocí brusky. Na co je nejdůležitější se při péči soustředit?
- Silnější vrstvy zrohovatělé kůže pravidelně odstraňujte škrabkou, pemzou nebo bruskou na paty
- Když se objeví puchýře, vhodně je ošetřete a změňte obuv, aby se neprohlubovy a nenarušovaly strukturu kůže
- Pro změkčení kůže si dopřejte koupel nohou – nepřehánějte to ale s délkou a přidejte vhodnou sůl nebo olej do koupele
- Pravidelně používejte hydratační krémy, masky nebo pěny, které pokožku zvláční, napomáhají regeneraci a snižují tření – můžete je nechat působit i přes noc ve větší vrstvě
Pokud vás často trápí popraskané paty nebo víte, že jste na ně náchylní, používejte při péči vhodnou kosmetiku. V krémech a pěnách byste měli vyhledávat tyto složky:
Za normálních okolností dochází ze zlepšení již po několika dnech. Je však důležité vytrvat a dávat pozor na narušení trhliny – snažte se ji neškrábat, i když svědí. Abyste kůži vyléčili, je třeba léčbu zaměřit na uzavření trhlin (fisur) a omezení tvorby zrohovatělé kůže. V případě, že jsou praskliny hodně hluboké a bolestivé, existuje velké riziko rozvinutí infekce a je lepší navštívit dermatologa nebo podiatrickou ambulanci.