Nehty jako zrcadlo zdraví
Stav nehtů na rukou a nohou hodně vypovídá o našem zdraví. Deformované nehty na nohou, rýhy, bílé skvrny, křehké nehty a mnoho dalších změn na nehtech může být prvním ukazatelem různých nemocí – od těch méně škodlivých, až po závažná onemocnění. Lze poznat například poruchy krevního oběhu, metabolická onemocnění jako diabetes či anémie a další. Co nám nehty říkají o našem zdraví?
Devět nejčastějších změn na nehtech
Přestože nám na kráse našich nehtů záleží, pro fungování těla nejsou tak důležité. Proto, jakmile se objeví disfunkce nebo nedostatek živin, právě nehty, vlasy nebo pleť mohou ukázat první známky toho, že je něco v nepořádku. Pokud zjistíte, že nehty vypadají jinak než obvykle, často bývá vhodné zvážit návštěvu lékaře. Připravili jsme však seznam devíti nejčastějších změn a jejich příčin.
1. Křehké nehty
Časté mytí rukou, používání odlakovače a agresivní čistící prostředky přispívají k vysoušení nehtů, které se pak stávají křehkými a lámavými. Může se však jednat také o onemocnění štítné žlázy, nedostatek vitamínů A a B , vápníku, zinku, železa a dalších mikroživin..
Jak zabráníte vzniku křehkých nehtů:
- Při úklidu a ručním mytí nádobí vždy používejte rukavice
- Dejte si pauzu od lakování nehtů a používejte kvalitní laky a odlakovače
- Zaměřte se na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály
- Pokud máte pocit, že děláte vše správně, navštivte lékaře
Tip: Objevte nejlepší způsoby, jak zpevnit nehty a zabránit jejich lámání.
2. Bílé skvrny na nehtech
Nejčastěji se bílé skvrny objevují jako následek drobného poranění. Podobají se modřinám a stačí málo, takže si často ani nevšimnete, že k nějakému poranění vůbec došlo. Jakmile se objeví, nezbavíte se jich jinak než odrostem.
3. Bílé nebo modré nehty
Modré nehty mohou opět značit drobné poranění – klasickou modřinu. Ta během pár dnů mění barvu a nehet je na dotek citlivý. Pokud však přetrvávají modré nehty, nebo dokonce i konečky prstů, může se jednat o poruchu krevního oběhu.
- Modrá barva se vyskytuje, když je v krvi nedostatek kyslíku. Příčinou může být nachlazení, slabé srdce nebo plicní onemocnění. Pokud problém přetrvává, je vhodná návštěva lékaře.
- Pokud naopak nehty a konečky prstů zbělají, může se jednat o Raynaudův syndrom. Jedná se o funkční oběhovou poruchu, při které se malé tepny v prstech a na rukou stahují kvůli chladu více než normálně. To znemožňuje zásobování postižené oblasti okysličenou krví. Toto onemocnění je častější u žen než u mužů.
4. Černé nehty
Ve většině případů je za tmavým až černým zbarvením modřina pod nehtem po poranění prstu. Vůbec si nemusíte pamatovat, že by se něco stalo, ale stačí skřípnutí prstu, uhození se a podobně. Kvůli modřině na pokožce se zbarvují i nehty, postupně se ale vrací do původního stavu.
Pokud ale černé zbarvení nehtů přetrvává delší dobu beze změny, příčinou může být melanom. V takovém případě určitě doporučujeme konzultaci s lékařem.
5. Žluté nehty na rukou a nohou
Žluté zbarvení nehtů může mít různé příčiny. Například pokud kouříte, nikotin v cigaretách zbarví vaše prsty i nehty. Také se vyskytuje při onemocnění žloutenkou a po léčbě tetracykliny. Jestli se zbarvení vyskytlo „zničehonic“, zamyslete se také, zda jste náhodou nemanipulovali s kurkumou či jinou výraznou surovinou.
Žluté zbarvení je charakteristické také pro plísňová onemocnění. Zpočátku se objevují sotva viditelné bělavé skvrny, ale pokud se plíseň nehtů neléčí, infekce postupuje dále a zbarvuje nehty do žluté až hnědé barvy. Plísňové onemocnění provází také svědění a je infekční.
6. Rýhy na nehtech
Podélné rýhy jsou obvykle projevem stárnutí a nemají žádnou patologickou příčinu. Je to dáno jednoduše tím, že se s věkem snižuje průtok krve do nehtů. U někoho se rýhy objevují již po 35. roce života. Dalším důvodem však mohou být trávící poruchy, revmatoidní artritidy nebo lupénky.
Příčné rýhy způsobují hormonální výkyvy, metabolické poruchy při nezdravé stravě, stres nebo vlivy prostředí. Mohou být také projevem vedlejších účinků některých léků, jako jsou antibiotika nebo cystostatika.
7. Vypouklé nehty (vzhled hodinového sklíčka)
Tato deformace nehtů vytváří tzv. paličkové prsty a poukazuje na závažné onemocnění vnitřních orgánů, jako je chronické srdeční selhání, hepatitida, zánětlivé onemocnění střev nebo plicní onemocnění. Pokud si u sebe všimnete takovéto změny na nehtech, navštivte lékaře, aby určil příčinu.
8. Plíseň na nehtech
Plíseň nehtů se nejčastěji vyskytuje na nohou. Je to infekční onemocnění, kterému svědčí vlhké a teplé prostředí a proto se většina lidí nakazí v bazénech, saunách nebo v hotelových sprchách. Plíseň napadne nejdříve volný okraj nehtu a potom se postupně rozšíří na celý nehet.
Typické projevy plísňového onemocnění je žluté zbarvení nehtů, svědění, lámavé a odlupující se nehty, příčné a podélné drážky a zánět postižených nehtů. Pokud máte podezření na toto onemocnění nehtů, vyhledejte včas lékařskou pomoc, abyste předešli rozšíření infekce na další nehty.
Tip: Trápí vás plíseň nohou? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak se konečně zbavit plísně s přípravky Mykored a Pedibaehr.
9. Zarostlé nehty
Zarostlé nehty jsou často způsobeny nevhodnou obuví, například příliš těsnými botami, protože onemocnění vzniká mechanickým otlakem. Stejně tak může zarostlé nehty způsobit úraz, nadváha, metabolická porucha nebo nevhodná péče o nehty, kdy nehty nezastřihujeme rovně, ale do oblouku.
Pokud dojde k poškození, nehet roste do okolní tkáně a projevuje se jako zduření nebo otok poblíž nehtu. Po nějaké době se může objevit zánět. Na zarůstající nehty může pomoci profesionální pedikúra, teplá koupel nohou např. s hypermanganem a aplikace hojivé masti na okraje nehtu. Nejlepší je ale prevence. Vyhněte se těsné obuvi a nehty na nohou vždy stříhejte rovně a ostré konce zapilujte.