Trápí vás zarostlý nehet? Příčiny a prevence

Zarostlý nehet je jedním z nejčastějších problémů nohou. Obvykle se vyskytuje na palci u nohy, ale postihnout může i jakýkoliv jiný prst, a nevyhnout se mu muži ani ženy. Boční okraj nehtu tlačí do nehtového záhybu a způsobuje nepříjemnou bolest, otok a zarudnutí okolní tkáně. Jak mu zabránit a jak léčit už vzniklý problém? 

Nejčastější příčiny zarůstání nehtů

Zarůstání nehtů trápí některé více, jiné méně. Do určitého stupně záleží na predispozicích, řadě problémů se ale lze vyhnout dodržováním správných zásad. Jaké jsou nejčastější příčiny zarůstání nehtů?

Těsné boty

Řadu problémů s chodidly vyřešíte snáze, než jste si mysleli. Stejně jako u puchýřů, i u zarostlých nehtů často stačí vyměnit obuv! Těsné boty způsobují trvalý tlak ze strany, který nehet deformuje a vtlačuje do měkké tkáně. Jak roste, protlačuje se hlouběji do kůže a nakonec způsobí bolest a zánět. Ten se může rozšířit pod celou nehtovou ploténku.

Nesprávná péče o nehty

Dalším typickým předpokladem pro vznik zarůstajících nehtů je nevhodná péče. Pokud jsou nehty zastřiženy příliš krátce nebo do kulata, může rostoucí nehet zarůstat do nehtového záhybu a následně dráždit a poranit nehtové lůžko, což vede k zánětu. Při pedikúře proto vždy nehty zastřihujte rovně a ne příliš krátké.

Zarostlý nehet u starších lidí

Zarůstající nehty jsou také běžné u starších lidí. Nehty s přibývajícím věkem tloustnou, hůře se stříhají a péči o nehty na nohou ztěžuje také častá zhoršená pohyblivost. Riziko zarůstání nehtů zvyšují také různá onemocnění, například cukrovka.

Další příčiny zarůstání nehtů

Mezi obvyklé příčiny patří také dědičné deformace nehtů, jako jsou zakřivené nebo trubkovité nehty. Zvýšené riziko je i u různých nemoci, jako je diabetes mellitus a nemoci, které mohou vést k zadržování vody v chodidlech. V neposlední řadě je potřeba zmínit i nadměrné pocení nohou a obezitu.

Prevence zarůstání nehtů

Když znáte příčiny, je snadné domyslet si nejlepší prevenci zarůstání nehtů:

  • Pravidelná pedikúra
  • Rovné zastřihávání nehtů
  • Zjemnění ostrých hran pilníkem
  • Pohodlná obuv s dostatkem místa
  • Eliminace nadměrného pocení nohou

Léčba zarostlého nehtu

Aby se zarostlý nehet nevyvinul až v zánět nehtového lůžka, je důležité reagovat již při prvních příznacích. Je důležité nechat nehet správně odrůst, čemuž dopomůžete odtažením kůže od nehtu – pokud je to ještě možné – a doplňující léčbou volně prodejnými přípravky. Jak na to?

  • Přesahující kůži odtáhněte co nejdál od nehtu a zabezpečte pevnou náplastí
  • Pro úlevu od bolesti doporučujeme dezinfekční koupele, antiseptickou mast nebo protizánětlivé tinktury
  • Když se problém nezlepšuje nebo jste jej nestilhli včas podchytit a máte silné bolesti, zarudlou a oteklou kůži s hnisem, vyhledejte lékaře

Babské rady na zarůstající nehet

Kromě volně prodejných přípravků a návštěvy podologa se můžete inspirovat i odsvědčenými babskými radami, které mohou pomoci při prvních příznacích zarůstajícího nehtu.

  • Jednou z nejjednodušších metod je teplá koupel – do lavoru s teplou vodou přidejte hrst soli nebo jedlé sody a nechte nohu v lázni alespoň 15 minut. Tento postup změkčí nehet i okolní kůži, což může zmírnit tlak.
  • Další oblíbenou metodou je vložení malého kousku vaty pod roh nehtu, aby se nehet pomalu začal zvedat a odtahoval od kůže.
  • Nakonec můžete aplikovat na postižené místo obklad s cibulovou šťávou, česnekem nebo olivovým olejem, které mají protizánětlivé účinky. 

Pokud ale domácí léčba nepomůže, neváhejte se obrátit na odborníka.