Dopřejte si koupel nohou. Vaše nohy vám poděkují

Je něco hezčího než relaxační, příjemně vonící koupel nohou? Po dlouhém dnu je uklidňující koupel pro vaše nohy prospěšná. Kromě toho, že posiluje a regeneruje vaše chodidla, může také předcházet nemocem a chránit vás tak před bolestí a záněty. Koupel nohou lze využít k podpoře péče o mozoly, mykózu nehtů, zpocených nohou a extrémně suchou pokožku. Podle požadovaného účinku můžete koupel nohou obohatit o různé přísady, jako jsou sušené bylinky, oleje nebo sůl na koupel nohou. Čím více jsou vaše nohy namáhány, tím více pozornosti vyžadují.

 Teplota a délka koupele nohou

Pro zdravé nohy se koupel doporučuje jednoudvakrát týdně. Pokud máte ale nohy velmi namáhané, drsné a suché, doporučuje se koupel třikrát čtyřikrát týdně. Po každé koupeli je důležitá aplikace hydratačního krému na nohy. Vaše nohy tak zůstanou zvlhčené a pružné, což zabrání bolestivým prasklinkám a následným infekcím nohou.

Obecně platí, že vhodná koupel nohou je lázeň o teplotě vody asi 35 °C po dobu 5-10 min. V závislosti na teplotě nabízí různé zdravotné výhody.

Studená koupel nohou by měla mít teplotu mezi 8 až 18 °C a trvat jen 1-2 minuty. Má povzbuzující účinek. Stimuluje krevní oběh a zvyšuje krevní tlak, protože chlad stahuje cévy. Studená voda pomáhá proti únavě , otokům nohou a návalům horka.

Koupel nohou s teplou vodou. V žádném případě by voda neměla být příliš horká, protože to nohy zbytečně zatěžuje a vysušuje. Ideální teplota pro teplou koupel nohou je mezi 36 a 40 °C a koupel by měla trvat 10-20 minut. Pokud máte citlivou pokožku, doporučuje se nepřekračovat 39 °C . Teplá koupel rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak.  Má uklidňující a relaxační účinek. Je skvělá na potivé nohy, při stresu nebo poruchách spánku. V zimě je ideálním lékem na studené nohy.

Další možností jsou střídavé koupele. Tato koupel je ideální pro lidi se špatným prokrvením nohou, častými otoky nebo pocitem těžkých nohou. Uvolňuje svalové napětí a zmírňuje únavu nohou. Posiluje imunitní systém a pomáhá při prevenci nachlazení. Postup je následující: Připravte si dvě nádoby. Jednu s teplou vodou (asi 38 °C), druhou nádobu se studenou vodou (asi 18 °C). Nohy se koupou střídavě 3 -5 min. v leplé lázni a potom asi 15 sekund ve studené lázni. Celý proces by se měl opakovat alespoň třikrát. Vždy končete studenou vodou. Osušte nohy ručníkem a oblečte si teplé ponožky, aby se teplota stabilizovala.

Kosmetická koupel nohou před pedikúrou

Z kosmetického hlediska slouží koupel nohou především k lepšímu odstranění mozolů a čištění nohou. Koupel nohou nejen čistí pokožku, ale také ji pomalu zvláčňuje. Silně zrohovatělá místa pak lze snadněji opatrně odstranit peelingem, pemzou nebo pilníkem na nohy s hrubou a jemnou stranou. Po koupeli jsou vaše nohy perfektně  připravené na následnou péči. Pro maximální hydrataci je vhodné je ošetřit extra porcí krému. Krémy s obsahem močoviny mají účinné vyživující vlastnosti, které pomáhají bojovat proti mozolům a udržují chodidla hebká a vláčná. Skvělým doplňkem pro tuto koupel jsou různé soli, oleje a krémové koupele s bylinnými výtažky. Zrnka soli lze také použít jako peeling na nohy. Výsledkem bude znatelně jemnější pokožka.

Pokud chcete intenzivnější (a vždy po ruce) péči, můžete například použít naše přípravky na koupele. 

Koupele nohou s přísadami

Pokud do vody na koupel nohou přidáte určité účinné látky, dostanou se do těla póry pokožky a rozvinou zde svůj specifický účinek. Podle toho, jaké látky do vody přidáte, dosáhnete různých účinků. Přísady do koupele nohou prostě patří a některé z nich mají fantastické účinky. Mezi oblíbené přísady patří:

  • Heřmánek pravý: Koupel nohou s heřmánkem může mít antibakteriální, protizánětlivé a protikřečové účinky a urychlit hojení ran.
  • Dubová kůra: Na plísně nehtů se osvědčila koupel nohou z dubové kůry . Při pravidelném používání mají koupele nohou z dubové kůry antibakteriální a protizánětlivé účinky a zpomalují růst nehtové plísně. Je také vhodná na potivé nohy.
  • Levandule: Dlouhé procházky, těsné boty, suchý ohřívací vzduch – nohy musí hodně vydržet a jsou často zanedbávány, pokud jde o péči. Teplá koupel nohou s levandulí zklidňuje, uvolňuje namáhanou pokožku a udržuje ji vláčnou.
  • Rozmarýn: Když se přidá do koupele na nohy, má stimulační účinek, který podporuje krevní oběh. Rozmarýnová koupel nohou se doporučuje zejména ráno po probuzení pro stimulaci krevního oběhu a únavu nohou.
  • Hořčík: Tento životně důležitý minerál se normálně vstřebává především potravou (nebo doplňky stravy). Ne každý organismus však dokáže takto dodaný hořčík využít. Hořčíková koupel nohou je proto vhodná zejména pro osoby se žaludeční dysfunkcí. Minerál proniká kůží do těla, kde je okamžitě využit.
  • Ocet nebo jablečný ocet: Proti pocení nohou může pomoci koupel nohou s octem/jablečným octem . Ocet nebo jablečný ocet zabíjí bakterie , které jsou zodpovědné za nepříjemný zápach.
  • Epsomská sůl: Je ideální do koupelí pro uvolnění svalů, detoxikaci a odbourání stresu. Koupel nohou v Epsomské soli zmírňuje otoky dolních končetin a zároveň ničí bakterie, které mohou způsobovat jejich zápach 
  • Sůl: Někdy stačí přidat do koupele nohou trochu soli (mořské soli nebo jednoduché domácí soli). To má pak za následek antiseptický a protizánětlivý účinek.
     

Jaká jsou rizika koupelí nohou?

Koupele nohou by se měly používat s opatrností v případě otevřených ran. Pokud trpíte kardiovaskulárními chorobami (jako je vysoký krevní tlak nebo srdeční selhání), rozhodně byste se měli před použitím poradit se svým lékařem, zda jsou pro vás koupele nohou vhodné. Trpíte-li akutní nevolností, závratěmi , rizikem trombózy nebo silným vnitřním neklidem, měli byste se zpočátku koupelím nohou vyhnout a poradit se nejprve s lékařem.

 

Přejeme vám příjemnou relaxaci při koupeli nohou!